İÇ MEKAN TASARIMI 1. ve 2. SINIF ÖĞRENCİLERİ İLE TEKNİK GEZİ DÜZENLENDİ

22 Kas

20 Kasım 2019 Çarşamba günü Tasarım Bölümü İç Mekan Tasarımı programında bulunan 1.Sınıf ve 2. Sınıf öğrencilerle birlikte derslerde anlatılan üretim süreçleri ve tasarım aşamaları ile ilgili süreçleri görerek deneyimlemeleri için Düzce’de bulunan Sancaklı Mobilya Ağaç San. ve Tic. A.Ş. , Kelebek Mobilya ve Hasel Teknik Ahşap İnşaat Otomotiv Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.’ye teknik gezi düzenlenmiştir. Söz konusu etkinlik Doç.Dr. Ayhan AYTİN, Öğr.Gör.Seymen ÇİFTÇİ, Öğr.Gör.Tuğba GÜRLEYEN yürütücülüğünde gerçekleştirilmiştir.

İlk olarak Sancaklı Mobilya Ağaç San. ve Tic. A.Ş. ziyaret edilmiştir. Öğrencilerle birlikte üretim hattı, montaj hattı ve tasarım ofisi ziyaret edilmiştir. Öğrencilerimize şirketi tanıtan Sayın Sarper Sancaklı ile birlikte Sancaklı Mobilya üretim hattı gezilmiştir. Sonrasında ziyaretimize tasarım ofisinde devam ederek öğrencilerimizin bir çok ödülü olan ünlü tasarımcı Sayın Adnan SERBEST ile bir araya gelmesi sağlanmıştır. Öğrencilerimizle yaklaşık bir saat soru cevap şeklinde tasarım alanında ve yaratıcılık ile bilgi alışverişinde bulunan Sayın Adnan SERBEST ile çok verimli bir sohbet gerçekleştirilmiştir. Sonrasında Sancaklı Mobilya Ağaç San. ve Tic. A.Ş. öğrencilerimize öğle yemeği ikramından sonra sürece diğer işletmelerle devam edilmiştir.

İkinci olarak Kelebek Mobilya ziyaret edilmiştir. Üretim müdürüyle birlikte Kelebek Mobilya üretim hattı, montaj hattı, döşeme hattı ve paketleme hattı gezilmiştir. Öğrencilerle birlikte sürecin aşamaları gözlemlenmiştir. Özellikle döşeme hattında sorumlu birim yetkilisinden sünger tipleri, kumaş türleri ve kullanıldıkları yerlerle ilgili çok verimli bilgi aktarımı gerçekleşmiştir. Öğrenciler burada anlatılanları not ederek ve fotoğraflayarak oldukça faydalı bilgileri yerinde edinmişlerdir.

Üçüncü olarak Hasel Teknik Ahşap İnşaat Otomotiv Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. ziyaret edilmiştir. Firma dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Mercedes Benz Türk AŞ‘nin tedarikçisi olarak ve Otokar A.Ş, Ototrim, Gummi-Welz, TM Teknik ve Tüvasaş' ın da bulunduğu birçok firmaya yan sanayi olarak hizmet vermektedir. Firma sahibi olan Sayın Selçuk Sönmez ve üretim müdürü ile birlikte üretim hattı ve pres hattı gezilmiştir. Öğrenciler vakumlu pres işlemini bizzat gözlemleme fırsatı bulmuşlardır. Üretim müdürü hem firma hemde üretim yapılan parçalarla ilgili detaylı bilgiler vermiştir. Ziyaret sonrasında firma yetkilileri tarafından öğrencilerimize ajanda ve kalem hediyelerinden sonra firmalara yapılan ziyaretimiz tamamlanmıştır.