DR. YUSUF PARLAK TARAFINDAN MODA TASARIMI VE İÇ MEKÂN TASIMI ÖĞRENCİLERİNE EBRÛ SANATI ANLATILDI

19 Ara

Dr. Öğr. Gör. Yusuf Parlak tarafından Düzce Meslek Yüksekokulu Konferans salonunda "Geleneksel Türk Ebrûsu" konulu söyleşi ve Workshop etkinliği düzenlendi.

Moda Tasarım ve İç Mekân Tasarım Programı hoca ve öğrencilerinin katıldığı etkinlikte Dr. Parlak tarafından Türk İslam Sanatları içerisinde Kitap Sanatlarının önemine vurgu yapıldı.

Ayrıca etkinlikte kitap sanatlarının temelini oluşturun Hat Sanatı, Tezhip Sanatı, Cilt Sanatı, Kat-ı Sanatı, Minyatür Sanatı ve Ebrû Sanatı hakkında bilgiler aktarılırken Özellikle ebrû sanatının tarihsel gelişimi, usta çırak ilişkisi, kullanılan malzemeler ve ebrunun doğru kullanım yerleri üzerine Dr. Parlak tarafından bilgiler aktarıldı. Ayrıca moda sektöründe son dönemde sıkça kullanılan ebrû tekniği ile kıyafetlerin boyanmasına da vurgu yapan parlak bu çalışmaların Ebrû Sanatı veya ebrûlu kıyafetler diye isimlendirilmemesi gerektiğini, bu ve buna benzer çalışmaların ebrû tekniği kullanılarak yapılan boyama çalışmaları olduğunun vurgulanması gerektiğini ifade etti. Asıl ebrûnun kitap sanatlarında, hat levhalarının pervazlarında ve ciltlerde kullanıldığını, bu geleneğin bozulmadan devam ettirilmesi gerektiğini ve ancak bu şekilde gelecek nesillere aktarılabileceğini dile getirdi.

Söyleşi sonunda workshop etkinliği de düzenleyen Parlak, çiçekli ebrû çeşitlerinden karanfil ve lale buketi ebrûlarını canlı olarak öğrencilere gösterdi. Ayrıca öğrenciler arasından seçilen iki kişi de ebrû çalışmasını uygulamalı olarak yapma fırsatı buldular.

Etkinlik sonunda Öğr. Gör. Dr. Yusuf Parlak’a Yüksekokul Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Seymen Çiftçi tarafından Düzce Meslek Yüksek Okulu adına teşekkür belgesi, Moda Tasarım Program Koordinatörü Öğr. Gör. Çiğdem Dursun tarafından da çiçek taktim edildi.

DÜzce Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü